
Sør-Norge trenger regn – og helst mye av det
Lite vann i magasinene, særlig på Sørlandet, kan føre til høye strømpriser i sør i vinter. – Vi får håpe på mye nedbør her fremover, sier Thomas Mathisen i Gudbrandsdal Energi. I den nordlige delen flyter det derimot nærmest over.
Litt mindre vann i magasinene enn vanlig
- Totalt sett har det vært ganske normalt med vann i kraftmagasinene i år, men nå ligger vi litt under snittet – omtrent 4,8 prosentpoeng. Det betyr i praksis at det er litt mindre vann tilgjengelig for kraftproduksjon enn normalt, forteller Thomas Mathisen.
Han er leder privatmarked og utvikling i Gudbrandsdal Energi, og legger til at det varierer mye fra landsdel til landsdel:
- Østlandet (NO1): Her er det ganske tørt. Magasinene ligger hele 15 prosentpoeng under normalen, og 21 prosentpoeng lavere enn i fjor.
- Sørlandet (NO2): Også her er det tørt, med nesten 22 prosentpoeng under normalen og 23 prosentpoeng lavere enn i 2024.
- Vestlandet (NO5): Her er magasinfyllingen litt under normalen, men ikke dramatisk – rundt 4 prosentpoeng under.
- Midt- og Nord-Norge (NO3 og NO4): Her er det derimot godt med vann, med 9 og 17 prosentpoeng over normalen!
Hva betyr dette for strømprisene fremover?
- Situasjonen i Sør- og Østlandet er den mest bekymringsfulle. Spesielt Sørlandet (NO2) er viktig, fordi det står for nesten halvparten av all kraftproduksjonen i Norge, sier Thomas.
Siden våren har det kommet mindre nedbør enn normalt her, og det har samtidig vært mye eksport av strøm til utlandet – rundt 8 TWh totalt sett fra hele Norge fra april til nå.
- Det meste av eksporten kommer nok fra dette området. For å se dette i perspektiv hadde vi en netto eksport i 2024 på nesten 18 TWh, utdyper Thomas og legger til at i samme periode hadde Norge et forbruk på 137 TWh.
- Selv om den totale situasjonen for hele Norge er bra, er situasjonen for Øst- og Sørlandet på grensen til dårlig. Dersom vi skal nærme oss en mer normal situasjon i sør til vinteren, må vi håpe på godt med nedbør i løpet av høstmånedene.
Hvis ikke kan Sør- og Østlandet gå mot en vinter med høye strømpriser. Disse områdene er også mest utsatt for prissmitte fra utlandet.
Det store overskuddet i Midt- og Nord-Norge har medført kraftprodusentene her har slitt med at det renner over i kraftmagasinene, fordi de ikke får solgt strømmen.


- Det hjelper lite at det er mye vann i den nordlige delen av landet, fordi det er begrensninger i kraftoverføringen mellom nord og sør. Enkelt sagt er kraftlinjene ikke store nok til å overføre kraften sørover, forklarer Thomas.
Det jobbes med å øke overføringskapasiteten mellom de ulike prisområdene. Etter planen skal en ny kabel mellom Sogndal og Aurland driftsettes i slutten av året. Da kan mer strøm fraktes fra Midt-Norge til Vestlandet.
- Det kan føre til utjevning av prisene mellom Midt-Norge og Vestlandet, sier han.
Prisforventninger fremover
Det er forventninger om at prisene gjennom vinteren på Sør- og Østlandet vil være ligge rundt 100-120 øre/kWh. På Vestlandet tror markedet på en pris rundt 90 til 110 øre/kWh inkl. mva.
I Midt-Norge viser prognosene en økning i spotprisen fram mot vinteren, med forventning om en snittpris på rundt 50 øre/kWh inkl. mva. i januar, februar og mars. I Nord-Norge ser prisen ut til å legge seg på rundt 30 øre/kWh ekskl. mva. fra januar og fram mot april.
- Dette er kun prisprognoser basert på hva markedet tror på, på nåværende tidspunkt. Vi tar forbehold om at de faktiske prisene kan bli annerledes. Uansett må vi forvente at det blir en del prissvingninger, slik vi har sett de siste årene, sier Thomas.
Første diagrammet under viser prisprognoser inkludert mva, med unntak av NO4 Nord-Norge. Det neste diagrammet viser prognoser uten mva.


Priser uten mva:


Bør du velge Norgespris?
Mange spør om det lønner seg å velge Norgespris når det blir tilgjengelig.
- Etter 30 års fartstid i kraftbransjen vet jeg at situasjonen fort kan endre seg, og derfor er vi svært forsiktige med anbefalinger. Men med utgangspunkt i nåværende situasjon kan vi oppsummere det slik:
- Midt- og Nord-Norge: Her er det masse vann og lave priser. Norgespris vil sannsynligvis ikke lønne seg her.
- Vestlandet: Magasinene er litt under normalen, og prisene har begynt å stige. Hvis det fortsetter slik, kan Norgespris bli en god idé.
- Sør- og Østlandet: Her har prisene historisk ligget over Norgespris, og regionene er mer påvirket av strømpriser i Europa. I tillegg er magasinfyllingen pr. nå svak. Det er derfor sannsynlig at Norgespris vil lønne seg her.
- Det som er viktig å legge til her, er at mildt og nedbørsrikt vær fremover vil kunne endre på dette, understreker Thomas.
- Dersom du velger å ikke gjøre noe, fortsetter du med dagens strømstøtte, som vil beskytte mot pristoppene dersom det skulle bli høye priser. Denne ordningen gjelder ikke fritidsboliger.
Bestilling av Norgespris kan gjøres via elhub.no mot slutten av september. Alternativt via netteier dersom du ikke kan benytte digital bestillingsløsning.
- Skal du ha Norgespris?
- Ja, det skal jeg nok mest sannsynlig, på både hus og hytte. Vi tilhører NO1 Østlandet, og gitt dagens situasjon, de prisene som har vært og som forventes, tror jeg det vil lønne seg. Men, jeg vil avvente og ta en ny vurdering mot slutten av oktober før jeg bestiller. Det er da magasinfyllingen normalt sett er på det høyeste før vinteren, avslutter han.
Relaterte nyheter
Bør du velge Norgespris?
Velger du den nye strømstøtteordningen fra staten, Norgespris, får du en fast strømpris på 50 øre/kWh inkl. mva. Spørsmålet er om det lønner seg.
Publisert 1.9.2025
Varierende strømpriser i Norge
Akkurat nå er det først og fremst været som styrer de norske strømprisene.
Publisert 25.6.2025
Høye strømpriser påvirker hytteeierne
En fersk spørreundersøkelse gjennomført blant over 1500 hytte- og fritidsboligeiere avslører hvordan de høye strømprisene påvirker både bruken og investeringene i norske hytter. Flertallet tar grep for å redusere forbruket – og for mange går det på bekostning av hyttekosen.
Publisert 25.4.2025